Pravda o přednosti zprava (a proč zleva neexistuje)

… aneb proč se dřív jezdilo vlevo a dnes na pravé straně?
Napsat tento článek mě inspirovala freediving dovolená na Kypru (na Kypru se jezdí vlevo), kde hned první den vznikla živá diskuse nad tím, jak je to s předností zprava či zleva při levostranném provozu.
Takže jak to je, při jízdě vlevo platí přednost zleva?
Kdysi dávno většina světa jezdila vlevo – a mělo to svůj důvod. Praváci nosili meče na levé straně těla, aby je mohli rychle tasit pravou rukou. Jízda vlevo dávala větší šanci na obranu. Zvyk, který byl běžný už ve starověkém Římě, přetrval celá staletí.
Přišla Francouzská revoluce a obrátila svět vzhůru nohama, a to i v dopravě. Revolucionáři chtěli dát sbohem aristokratickým tradicím, včetně jízdy vlevo, a začali jezdit vpravo. Napoleon Bonaparte si tohle pravidlo zamiloval a rozšířil ho po všech zemích, které dobyl. A tak se pravostranný provoz začal stávat evropským standardem.
🇨🇿 U nás se začalo jezdit vpravo v březnu 1939. Některé prameny uvádí, že za to může vpád německé armády, což není úplně pravda. Československo už více než deset let plánovalo přechod na pravou stranu, a dokonce stanovilo datum 1. května 1939. Jenže Hitler to uspíšil a zavelel k rychlé změně.
Přednost zprava a její vznik
V době, kdy se jezdilo vlevo, neexistovala přesná a jednotná pravidla pro přednost na křižovatkách, jak je známe dnes. Většina interakcí na cestách se řídila nepsanými zvyklostmi a vzájemnou ohleduplností. Až s příchodem automobilové dopravy a zvyšující se hustotou provozu začala vznikat pravidla, která přednost na křižovatkách jasně definovala.
☝️Jak říkám svým žákům: “Předpisy jsou psány krví”, tedy pokud tekla krev, upravil se předpis ⚖️. Chovejte se tak, aby již jednou prolitá krev netekla podruhé a nebyla to ta Vaše. Jako náctiletý jsem létal na větroni a toto motto na mě tenkrát hodně zapůsobilo a věděl jsem, že musím dodržovat pravidla, jinak budu mít problém.
Moje hypotéza je, že přednost zprava mohla vzniknout právě v době levostranného provozu, kdy by dávala smysl vzhledem k přirozenému pohledu řidiče na silnici. Při přechodu na pravostranný provoz však pravidlo zůstalo nezměněné, což usnadnilo adaptaci a zamezilo dalším zmatkům.
Například v Ostravě došlo během prvního dne přechodu na pravostranný provoz ke sedmi větším dopravním nehodám. Kolik by jich asi bylo, kdyby se měnila i pravidla přednosti?
Ať už se jezdí vlevo nebo vpravo, jedno pravidlo se stalo univerzálním – přednost zprava. Je geniálně jednoduché a zajišťuje plynulost a bezpečnost provozu na celém světě.
V Evropě se jezdí vlevo v těchto zemích:
- 🇬🇧 Spojené království (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko)
- 🇮🇪 Irsko
- 🇨🇾 Kypr
- 🇲🇹 Malta